הפרשת חלה

"בבואכם את הארץ אשר אני מביא אתכם שמה…. ראשית עריסותיכם חלה תרימו תרומה…. (במדבר- ט"ו – י"ט)

 

ערב הפרשת חלה שאני מעבירה הינו ערב נשים חוויתי ומעצים

בערב אני מלמדת מהי הפרשת חלה, על שום מה אנו מקיימות את המצווה המתוקה הזו ומהן סגולות הפרשת חלה.

נלמד שהפרשת חלה הינה אחת מ- 3 המצוות המיוחסות לנו הנשים

נשיר יחד, נדליק נרות, נכין יחד את הבצק, נקלע חלות וניצור חוויה מיוחדת במינה של עשייה ויצירה של תפילה וברכה

בה נשתף את הידיים, הלב ואת כל החושים ונוסיף תפילות לאל שבמרומים.

ניתן לקיים גם פעילות עם קלפים.

"רגע לפני כניסת השבת

השמש תיכף שוקעת

ריח החלות עוטף את הבית

והן ממתינות מתחת לכיסוי הלבן

למלאכי השרת שיכנסו מבעד לדלת

ושבת וברכה יבואו עלינו לטובה."

 

  • הפרשת החלה מכניסה ברכה הביתה, מגינה ושומרת על האישה ועל כל בני ביתה.
  • שעת הכנת החלות היא עת רצון גדולה מלפני הקב"ה וכדאי להתפלל, לבקש ולהתחנן בעת זו.
  • כמות בצק להפרשת החלה נעשית מעיסה שיש בה קמח בשיעור מינימלי של 1.560 ק"ג .

 

כללים לביצוע טקס הפרשת חלה

את נמצאת לפני חתונה, לידה או בכל אירוע משמעותי בחיים שלכם. כעת תוכלי לפנות לקבלת ברכה באמצעות טקס מכובד ומיוחד – הפרשת חלה. מדובר בסופו של דבר בהכנת חלה מבצק, אשר מבוצע אל מול הקהל הרב אשר מגיע לחגוג אתך את המאורע המשמח. כמו רבות וטובות, גם את שאלת את עצמך לא פעם לשם מה צריך את הטקס הזה.

הטקס מתבצע אחת לתקופה, על ידי כל מי שרואה בו את הזכויות הרבות המאפיינות אותו. הטקס מבוצע באמצעות רבנית להפרשת חלה או מי שיודעת את כלליו ואיך לערוך נכון סדר הפרשת חלה, והוא נועד לברך אישה היוצאת לדרך חדשה כגון חתונה או לידה ראשונה.

ברכת הפרשת חלה

לפני שהרבנית לוקחת חתיכה מן החלה, מברכת ברכת הפרשת חלה –

בָּרוּךְ אַתָּה יְיָ אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲֹשֶר קִדְֹּשָנוּ בְּמִצְוֹתָיו, וְצִיוָּנוּ לְהַפְרִיֹש חַלָּה תְרוּמָה (בנוסח אשכנז אומרים: חַלָּה מִן הָעִיסָה).

 

 

סדר הפרשת חלה

סדר הפרשת חלה יתחיל בהכנת בצק אשר ישמש להכנת חלה. ישנה מי שתנהג אף לומר תפילה מיוחדת במהלכו, אך אין חובה לעשות כן. לאחר שהבצק יהיה מוכן הוא ישהה למשך זמן מה לצורך התפחה, ולאחר מכן מנחת הטקס תברך ברכת הפרשת חלה, תיקח ממנו חתיכה ותכריז: "הרי זו חלה". את החתיכה שהוצאה מהבצק נהוג לשפד ולשרוף על להבת גז מכל צדדיו.

מכיוון שהליך התפיחה לוקח זמן, מומלץ להכין את הבצק מראש על מנת שיתפח בזמן התאספות האורחים. את נוסח הברכה מומלץ להדפיס מראש, כדי שזו תהיה מוכנה ולא נידרש בחיפושים מיותרים. רצוי לשלב במהלך הטקס אמירת נשמת כל חי, אשר כוללת תהילים וברכת אמן. כך תוכלו להעצים את החוויה העצומה שהטקס הזה מביא עמו.

התפילה עושה את ההבדל – הפרשת חלה ברכה

לאחר שהבצק תפח והפרשנו ממנו חתיכה, תעבור המנחה לברכת המוציא לחם מן הארץ וציוונו להפריש חלה, בסיומה תברך: יהי רצון מלפניך ה אלוקינו ואלוקי אבותינו, שיבנה בית המקדש במהרה במינינו ותן חלקנו בתורתך, ושם נעבדך ביראה כימי עולם וכשנים קדמוניות, וערבה לה' מנחת יהודה וירושלים כימי עולם וכשנים קדמוניות.

בסיומה של תפילת יהי רצון זו, ניתן לעבור לבקשת התחינה של כל אחת מהנוכחות בטקס. כאשר הסתיים החלק הזה, עוברים לשלב האפייה עד קבלתן של החלות הריחניות. את החלות שמתקבלות אפשר יהיה לחלק בין הנוכחות, או לשמור לארוחת שבת חתן או לאחר מקווה.

טקס הפרשת חלה הוא אירוע יוצא דופן, ומשמעותי מאוד עבור נשים רבות שזקוקות לברכה לפני כל צעד חדש. החשיבות של עריכתו בהשתתפות נשים קרובות משפחה וחברות, הופך אותו למיוחד כל כך וזה אשר מקנה לו את הנפח הדרוש.

הפרשת חלה